Ahmet Türkten gözaltılara yorum

Ahmet Türkten gözaltılara yorum
Kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk, gözaltına alınan belediye başkanlarıyla ilgili konuştu. Abone ol

Aralarında 10 belediye başkanın bulunduğu eski DTP'li belediye başkanlarına yapılan operasyon yeni parti BDP'de büyük tepki topladı. Kapatılan DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk, gözaltına alınan başkanlar için "Hepsi demokratik siyasetin içindeler" dedi.

KCK operasyonu kapsamında gözalıtna alınanların sayısı 70'in üzerine çıktı. Gözaltına alınanların 10'unun belediye başkanı olduğu kesinleş stratejik seo ti. Gözaltılardan sonra BDP'ye ilk giden Genel Başkan Demir Çelik oldu. Ardından kapatılan DTP'nin yasaklı genel başkanı Ahmet Türk partiye geldi. Ahmet Türk girişte yaptığı açıklamada, "Bende sabah televizyonda izledim. Tabii partinin yetkilileri gerektiği zaman toplanıp bilgi verir. Gözaltı sürecidir bilmiyorum. Bu konuda söyleyecek bir şey yok" dedi.

Türk gözaltıların KCK'ya yönelik bir operasyon kapsamında gerçekleştiği sorularına ise, "Bilgi gelmedi. Basın KCK diyor ama bir partinin yani BDP'nin üyelerine ilişkin baskı devam ediyor. Bunlar demokratik siyasetin içindeki insanlardır" yanıtı verdi.

Gözalıtların duyulmasından sonra DTP'nin eski milletvekilleri de BDP'nin genel merkezine gelmeye başladı.

Hakkari bağımsız milletvekili Hamit Geylani, "Bu yeniden barışa ve demokrasiye yani BDP'ye yapılan bir operasyondur. 25 yıldır yapılan ezberle bu sorun çözülmez. ne olursa olsun yeni açılan bir partinin hemen ertesi gün böyle bir operasyona uğraması anlaşılır değil. Sınırötesi ve ülke içindeki operasyonların devamıdır bu" dedi.

Muş Milletvekili Nuri Yaman ise, "Demokratik siyasete yönelik, bir tıkanma olarak değerlendiriyorum. Dağdan insinler düz ovada siyaset yapsınlar deniliyor. İşte siyasete girenlerin seçilmişlerin, parlamenterlerin belediye başkanlarının durumları. Türkiye'ye mahsus bir durumdur" dedi.

Tunceli Miletvekili Şerafetin Halis ise operasyonu açılımın samimiyetsizliği olarak yorumladı ve "Bugüne kadar bize yapılan bitirme planının devamıdır" diye konuştu.Kategori : POLİTİKA