Öcalan yanlıları sokaklarda

Öcalan yanlıları sokaklarda
Abdullah Öcalan'ın yakalanış yıldönümünü gerekçe gösteren bazı gruplar protesto gösterisi yapıyorAbone ol

İstanbul:
Taksim'de toplanan yaklaşık 200 kişilik grup Meydanı'na yürümek istedi. Ancak 'nin girişine barikat kuran polis yürüyüşe izin vermedi. Aralarında BDP Milletvekili Sabahattin Tuncel'in de yer aldığı grup, polisin "açıklama sonrası dağılın" uyarısını dikkate almayarak oturma eylemi yaptı.

Grup yaklaşık yarım saatlik oturma eyleminin ardından basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından gruptan bazı kişiler Tarlabaşı Bulvarı'na doğru yürüyüşe geçti. Öcalan lehine slogan atan gruba polis gaz bombası ile müdahale etti. Bunun üzerine göstericiler polise taş attı.

Atılan taşlarla bir polis memuru ile bazı vatandaşlar yaralandı. Kolunda kırık oluşan polis ile hafif yaralanan bazı vatandaşlar, Taksim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Olaylar sırasında bazı araçların camları kırıldı. Göstericilere müdahalenin ardından Dolapdere'ye kaçarak gözden kayboldu.

Beyoğlu'nda 13 Aralık 2009 tarihinde izinsiz gösteri yapan kişilere silah çekilen Bostan Mahallesi Dilbaz Sokak ve çevresinde de emniyet güçlerince geniş güvenlik önlemi alındığı gözlendi. Bu so холивудска усмивка истанбул цена kaktaki bir iş yerinin de göstericiler tarafından tahrip edildiği görüldü.

Diyarbakır:
Bağlar ilçesinde toplanan ve aralarında kapatılan 'nin siyasi yasaklı milletvekili Aysel Tuğluk ile bazı ilçe belediye başkanlarının da bulunduğu gruba hitaben Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkan Vekili ve Batman Milletvekili Bengi Yıldız, uluslararası bir komplo ile Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirildiğini savundu ve Kürt sorununun güvenlik sorunu olarak görülmesinin yanlış olduğunu öne sürdü.

BDP İL Başkanı Mehmet Ali Aydın'ın da konuşmasının ardından grup yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında gruptan bazı kişiler, polise, taşla saldırdı. Saldırı üzerine polis, biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Grup, ara sokaklara dağıldı. Polisler yaklaşık 20 kişiyi gözaltına aldı.

Kaçtıkları ara sokaklarda toplanarak gösteri yapmak isteyen grupları belirlemek amacıyla polis helikopteri de görev yaptı. Fırın ve eczane dışında işyerlerinin büyük bir bölümünün açık olmadığı Bağlar, Kayapınar ve Sur ilçelerinde Diyarbakır'da, polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Şırnak:
Şırnak'ın Cizre ilçesinde polisin müdahele ettiği göstericilerden birinin havaya ateş açtığı bildiriliyor.

Ağrı:
Doğubayazıt'ta İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Anıtı önünde toplanan bir grup, basın açıklamasının ardından BDP ilçe binasına yürümek istedi. Yürüyüş sırasında gruptan bazı kişiler, polise, iş yerlerine ve bazı banka şubelerine taşla saldırdı.

Saldırı üzerine polis, biber gazı ve tazyikli su ile gruba müdahale etti. Grup, ara sokaklara dağıldı.

Batman:
Turgut Özal Bulvarı'nda toplanan ve aralarında BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata'nın da bulunduğu grup, BDP İl Başkanlığı binasına doğru izinsiz yürüyüş yapmak istedi. Polisin izin vermemesi üzerine gruptan bazı kişiler, polise taşla saldırdı. Saldırı üzerine polis, tazyikli su ile gruba müdahale etti.

Daha sonra ara sokaklarda toplanarak, BDP il binasına doğru yürüyen başka bir grup, kepenk kapatmayan bir iş yerinin camlarını kırdıktan sonra BDP il binası önünde bekleyen polislere taşla saldırdı. Polisin müdahalesiyle grup dağıldı. Ara sokaklarda yer yer toplanan küçük gruplara polis müdahale ediyor.

Iğdır:
Karaca Sokak'taki BDP İl binası önünde toplanan yaklaşık bin partiliye seslenen BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, bugünün Kürtler için kara bir gün olduğunu ileri sürdü.

Pervin Buldan'ın konuşmasının ardından kalabalık arasında Abdullah Öcalan'ın posterini açan bir grup çevrede güvenlik önlemi alan polise taş atarak saldırdı. Polis gruba göz yaşartıcı bomba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Ara sokaklara kaçan göstericiler buralarda da ateş yakarak eylemlerine bir süre devam etti. Polis, 7 göstericiyi gözaltına aldı.

Kars:
BDP İl Başkanlığı pencerelere yası simgeleyen siyah bezler astı.

Aralarında BDP'li 3 belediye başkanının da bulunduğu yaklaşık 100 kişilik grup Öcalan lehine sloganlar atarak yürüdü. BDP Kars Merkez İlçe Başkanı İbrahim Boçnak, "AKP'nin yürüttüğü politikanın, ne Kürt halkına ne de Türk halkına faydası yoktur. Kürt sorununun barışçıl yol ve yöntemlerle demokratik zeminde çözümü tercih edilmelidir. Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümünde diyalog sürecinin başlatılması oldukça önemlidir" açıklamasında bulundu.

Hakkari:
Hakkari ile Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli ilçelerinde esnaf işyerlerini açmadı. Fırın ve eczane dışında işyerlerinin açık olmadığı Hakkari ve ilçelerinde, polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Van:
Van'da ara sokaklardaki bazı işyerleri açılmadı.Kategori : GÜNCEL